ARENIA SNOOKER ACADEMY

Snooker v krizi ?!

13. prosince 2022

Snooker, jako každý sport, zažil v průběhu let svou slušnou porci skandálů, ale současná aféra ovlivňování zápasů se pro hru rychle stává krizí.

Obavy z toho, jak hluboko tato sága sahá, rostou poté, co byl Yan Bingtao přidán na seznam čínských konkurentů, kteří jsou nyní suspendováni.

Bývalý šampion Masters byl v pondělí před zápasem English Open pozván k pohovoru s Ashley Hugill a bylo řádně rozhodnuto o jeho suspendování, zatímco pokračující vyšetřování snookerových zápasů pokračuje.

Minulý týden byli s okamžitou platností suspendováni také Lu Ning, Li Hang, Chang Bingyu, Bai Langning a Zhao Jianbo.

Přichází necelé dva měsíce poté, co byl Liang Wenbo prvním z nyní sedmi suspendovaných, a existují tvrzení, že bývalý šampion English Open by mohl být středem katastrofy.

V nyní smazaném příspěvku na čínském mikroblogovacím webu Weibo 20letý Chang tvrdil, že mu Liang vyhrožoval, že letos v létě prohraje nerozhodný výsledek na British Open proti Jamiemu Jonesovi, a pak to znovu zakryje.

I když je to již vážné a znepokojivé obvinění, aktualizace týkající se Yanova potenciálního zapojení posunula tento příběh na ještě pochmurnější úroveň.

Tento 22letý hráč, který se umístil mezi 16 nejlepšími světovými žebříčky, je všeobecně považován za jednu z nejjasnějších mladých hvězd ve hře a pravděpodobného budoucího mistra světa.

"Předseda WPBSA Jason Ferguson se rozhodl s okamžitou platností pozastavit Yanovi Bingtaovi účast na World Snooker Tour nebo soutěžit na něm," stojí v pondělí v prohlášení řídícího orgánu .

"Toto rozhodnutí je součástí probíhajícího vyšetřování obvinění z manipulace výsledků zápasů pro účely sázení v rozporu s pravidly chování WPBSA."

„Pozastavení zůstane v platnosti až do ukončení vyšetřování nebo jakýchkoli následných obvinění, která mohou nebo nemusí být vznesena. Yan Bingtao má právo se proti tomuto rozhodnutí odvolat.

"Žádné další komentáře nebudou učiněny s výjimkou případu jakéhokoli významného dalšího vývoje."

V rozhovoru pro Eurosport Ferguson později dodal: „Dnes ráno se objevil Yan Bingtao a byl s ním obsáhlý rozhovor Nigelem Mawerem, naším šéfem integrity.

„V důsledku tohoto rozhovoru a diskusí jsem se rozhodl s okamžitou platností suspendovat Yana Bingtaa do doby, než bude jakýkoli výsledek tohoto vyšetřování nebo jakékoli případné disciplinární řízení, které může následovat.

"S tímto vyšetřováním jsme ještě hodně daleko." Neustále sledujeme průběh a vše ostatní.

"Víme, co se děje." A pokud si nějaký hráč myslí, že mu to projde, mimochodem, je úplně pošetilý, protože ho snadno najdeme.

„Není to pro nás dobrý vzhled, ale jsme sport, který se s tím rozhodl vypořádat. Jsme sport, který se rozhodl dát to do veřejné sféry. Nebudeme o tom mluvit v zákulisí.

"Odhalte to, dejte to ven, vypořádejte se s tím a můžeme pokračovat v profesionálním sportu, který máme."

To, že tento sport nevypadá dobře, je podcenění a jsou hráči a fanoušci, kteří už mají obavy, že by se to mohlo zhoršit.

Bývalá světová pětka Marco Fu řekl, že byl „zdrcen z těchto snookerových pozastavení“, zatímco anglický profesionál Chris Wakelin vyjádřil své pohrdání také na Twitteru.

"Toto je temný den pro snooker," napsal svět č. 46 Wakelin na webu sociálních sítí.

"Pochybuji, že se World Snooker Tour ještě dostalo na dno tohoto vyšetřování, ale děsí mě, jak hluboko může králičí nora sahat."

"Integrita je ve sportu všechno, to by mohlo ohrozit ten náš na mnoho příštích let."
Ve snookeru se po celá desetiletí objevují skandály s ovlivňováním zápasů a mnohé z nich vyústily ve velké zákazy.

Pravděpodobně nejprominentovanějším případem byl případ pětinásobného vítěze turnaje Stephena Lee, jehož řada zmanipulovaných zápasů vedla k 12letému zákazu činnosti, který si stále odpykává.

Čtyřnásobný světový snookerový šampion John Higgins v roce 2010 také generoval ponižující titulky, nakonec dostal šestiměsíční zákaz za neoznámení přístupu k nezákonnému hazardu, ačkoliv byl Skot očištěn od jakýchkoli provinění ve vztahu k ovlivňování zápasů.

V roce 2018 byl čínský pár Yu Delu a Cao Yupeng odsouzen k dlouhým trestům za zápasy stanovené na Welsh Open o dva roky dříve.

Zatímco Cao je již zpět a soutěží na Main Tour, Yu se nebude moci vrátit do roku 2029.

Rychle vpřed do současnosti a spekuluje se o tom, kolik hráčů z Číny může být zapojeno do tohoto současného fiaska.

Vyvstává však mnoho dalších otázek.

Jak dlouho to trvá? Kolik zápasů ovlivnilo jejich výsledky? A jaký to bude mít dlouhodobý efekt pro tento sport, zejména v Číně?

Čekáme na odpovědi, jak vyšetřování pokračuje, ale jedna věc je stále zjevnější.

Snooker je uprostřed krize – takové, která se vyvíjí způsobem, který by z něj mohl udělat ten nejškodlivější sport vůbec.

Jimmy White se vyjádřil k této aféře:

„Je to opravdu špatný den pro snooker. Je zřejmé, že musíme počkat na průzkum. Tohle musí být mimo hru, musí to být pryč. V žádném sportu nemůžete mít žádné křivé podnikání, musí se to vyšetřit a jsem si jistý, že bude.“

Chang Bingyu údajně mluvil o svém nedávném vyloučení ze snookeru, což naznačuje, že ho Liang Wenbo donutil k ovlivňování zápasů a lhaní.

Dvacetiletý hráč byl v pátek suspendován World Professional Billiards and Snooker Association spolu s dalšími čtyřmi čínskými hráči – Lu Ning, Li Hang, Bai Langning a Zhao Jianbo.

Oznámení od řídícího orgánu přichází jen pár měsíců poté, co bývalá šampionka English Open Liang obdržela podobnou suspendaci za obvinění z nevhodného chování.

Nyní Chang zjevně přišel se sdíleným příspěvkem na čínském mikroblogovacím webu Weibo, ve kterém naznačil, že mu Liang vyhrožoval.

V nyní smazaném příspěvku, který byl přeložen do angličtiny, Chang Bingyu řekl: „Ráno na začátku hry mi Liang Wenbo zavolal výhružným tónem a řekl, že byl v mé hře proti Jamiemu Jonesovi.“

„Bál jsem se, že vsadil tolik peněz. Kdybych nesouhlasil, dělal by mi problémy, takže mi nezbylo, než souhlasit. Byl jsem velmi vyděšený.

V pátek bylo oznámeno, že pět snookerových hráčů z Číny bylo s okamžitou platností suspendováno.

Lu Ning, Li Hang, Zhao Jianbo, Bai Langning a Chang Bingyu všichni nemohli soutěžit až do vyšetřování.

Tato zpráva následuje po dřívějším vyloučení v této sezóně pro Liang Wenbo, který je vyšetřován kvůli údajnému ovlivňování zápasů.

Jako světová č. 41 je Lu nejvýše postaveným kvintetem, který se na začátku této kampaně dostal do finále Championship League.

Li je bývalý semifinalista Scottish Open a před třemi lety dosáhl nejvyššího umístění v kariéře 28.

Bai a Chang jsou méně zkušení hráči, ale účastní se Main Tour již několik sezón a oba byli nabízeni jako potenciální vítězové hodnocených událostí v budoucnu.

Zhao vypadl z profesionální Main Tour na konci minulé sezóny a od té doby závodí jako amatér – v září se dostal do posledních 32 na British Open jako navýšení.

"Předseda WPBSA Jason Ferguson se rozhodl s okamžitou platností pozastavit Lu Ningovi, Li Hangovi, Zhao Jianbo, Bai Langningovi a Chang Bingyuovi účast nebo soutěžit na World Snooker Tour," stojí v prohlášení řídícího orgánu .

"Toto následuje po suspendaci Liang Wenbo dne 27. října 2022 a následném vyšetřování, které stále probíhá, ohledně obvinění z manipulace výsledků zápasů pro účely sázení v rozporu s pravidly chování WPBSA."

„Vyloučení všech šesti hráčů zůstane v platnosti až do ukončení vyšetřování nebo jakýchkoli následných obvinění, která mohou nebo nemusí být vznesena. Tito hráči mají právo se proti tomuto rozhodnutí odvolat.

"Vyšetřování stále probíhá a dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebudeme se k němu vyjadřovat."